Konflikt – Jak mu předcházet a jak se na něj připravit
Konfliktem je zde míněna situace jež jste nuceni čelit, přičemž vyplývá z agresivního chování jiné osoby nebo skupiny osob. Důvodem konfliktu může být cokoliv od pokusu o krádež, znásilnění či pouze touhu se porvat.
Konflikt dělíme podle místa na:
- Konflikt v domácím prostředí
- Konflikt mimo domov
Konflikt – Obrana v domácím prostředí
Nabudeme se zde věnovat domácímu násilí mezi členy rodiny, to je smutná skutečnost, která přichází se všemi náznaky pozvolna a každý by měl svého partnera natolik znát, aby tomuto předešel, či podnikl jiné kroky.
Skutečnost že někdo pronikne do Vašeho domu se zlým úmyslem, v lepším případě jen něco ukradnout je pro všechny noční můrou. Nicméně je tu jedna velká výhoda, na rozdíl od situace mimo domov, kde si místo konfiktu nevybíráme, tady víte, že k němu dojde u nás doma, v prostředí které dokonale známe, PROTO JE NUTNÉ SE PŘIPRAVIT
Příklady jak předcházet konfliktu v domácím prostředí
- Vysoký plot či jiné mechanické překážky – stíží přístup ale nezabrání mu
- Pes na zahradě – zvíře budící respekt je neocenitelným pomocníkem
- Viditelná kamera z ulice na domě, jež snímá prostor před domem – zločinec si není jist kdy může být odhalen ještě dříve než se dostane do domu
- Světlo v domě – jakékoliv světlo v domě odrazuje nevítaného hosta
- Auto na zahradě či před rodinným domem – poukazuje na fakt, že v domě jsou lidé
- Důvěryhodné upozornění – např samolepka u vchodových dveří s logem JABLOTRON či jiné security agentury, popřípadě samolepka upozornující na fakt, že majitel je ozbrojen.
Je třeba upozornit , že žádné z těchto výše uvedených opatření není definitivní a pakli-že pachatel je odhodlán, či není při smyslech díky drogám, nebudou fungovat. Nicméně troufneme si tvrdit, že můžou zabránit frekventovanějším menším konfliktům plynoucích z krádeží.
Jak se připravit na případný konflikt v domácím prostředí
Řešení konfliktu v domácícm prostředí můžete promyslet do detailů, nicméně je nutné ho v praxis take nacvičit. Je totiž prokázáno, že je téměř nutné aby si člověk řešení ve stresově náročných situací procvičoval, pak totiž neselže. Všichni známe například různé formy požárních cvičení či vojenských, je to opravdu potřebný dril.
Zde je příklad takového plánu obrany domova k nacvičení:
- Vezměte si plánek domu či bytu a vyznačte na něm nebezpečná místa – dveře, okna, balkon, terasa
- Najděte bezpečnou místnost , ve které bude nejméně výše zmíněných míst , ta bude základnou vaší a vaší rodiny
- Vchodové dveře opatřete kukátkem nebo kamerou a pevným řetízkem – nikomu přímo neotevírejte, první prověření probíhá skrz kukátko či kameru ( pozor kamera v případě výpadku el. proudu nebude fungovat ! ), druhé je verbální u pootevřených, na řetízek zajištěných, dveří. Opraváře či jiné řemeslníky pouští vždy muž, který je zároveň neustále vizuálně kontroluje s jasným plánem obrany.
- Obranné prostředy rozdělte do skupin – “měkké a tvrdé”, přičemž “tvrdé” jsou zbraně na zbrojní průkaz a “měkké” všechny ostatní.
- “Tvrdé” zbraně jsou umístěni v trezoru, či v případě menšího počtu dle zákona o zbraních na jiném zabezpečeném místě. Toto místo by mělo být co nejblíže místu kde spíte, tedy ložnice či chodba u ložnice.
- Jednu vybranou “měkkou” zbraň si dejte vedle postele – doporučujeme jakoukoliv zbraň vystřelující paralyzující látku – např . Piexon Guardian Angel III nebo plynovou pistoli, např. Plynová pistole Ekol Special 99 Classic cal.9mm kat.C-I satén nikl gold
- Ostatní “měkké” zbraně umístěte do vybrané bezpečné místnosti jako další alternativu obrany pro vás či ostatní členy rodiny.
- Váš aktuální obranný plán by pak mohl vypadat například takto, potom co zaregistrujete nebezpečí ROZSVÍTÍTE , vetřelec musí vědět že jste bdělý, může totiž ještě od svého plánu upustit a vy se vyhnete konfrontaci, není nic horšího než nechávat vetřelci jistotu, že vše jde podle plánu.
- Vezmete “měkkou” zbraň u postele nahlas vzbudíte manželku, ta zamíří ihned do bezpečné mistnosti, kde by správně měli spát i vaše děti.
- Mezitím co manželka volá Polici posbíráte zbraně a zády k bezpečné místnosti se připravíte na případnou konfrontaci.
- Pakliže je vetřelec už v domě či bytě, seběvědomě nahlas křičte ať okamžitě odejde, že jste odhodlán použít zbraň.
- Pokud je to možné, manželka nebo jiná osoba může nahrávat situaci na mobil ( kvůli případným důkazům ).
- Jestli-že máte plynovou pistoli, několikrát vystřelte nejlépe slepými náboji, což ovšem utočník neví. Hned pozná, že to myslíte vážně, jelikož taková zbraň je při výstřelu k nerozeznání od pravé. ( někteří namítnou, že kdyby měl vetřelec palnou zbraň mohl by vás zastřelit, jelikož by si myslel, že po něm střílíte. Je to jen hypotetická situace, dle statistik POLICIE ČR většina vetřelců s úmyslem krádeže “ostré” zbraně nemá ( 99,8% zdroj rok 2017 ) a kdyby jí měl, stejně by jí mohl použít, proto jí přece má, bez ohledu na to co děláte. )
- Je vice než 50% pravděpodobnost, že když se takto zachováte vetřelec radši uteče, nepočítá s takovouto resistencí. Většinou se ho lidi bojí a nijak se nebrání….
- Pakli-že neuteče je pak situace už na Vás a Vašich rozhodnutích jakou zbraň na obranu použijete. Střelba paralyzující látkou je za nás asi nejvíce doporučená. V nejhorším případě “tvrdou” brokovnici, tady je výhody větší pravděpodobnosti zásahu a střela ( v tomto případě broky ) se nijak neodráží a neohrožují ani vás či další členy rodiny
- Snažte se mít na paměti zákon o přiměřené obraně, víme že to v situaci kdy vám pravděpodobně jde o život je těžké, ale udělejte pro to maximum.
- Jestli-že je vetřelec částečně vyřazen z akce ( paralyzující látkou – dočasné oslepnutí, špatné dýchání apod ) pokuste se s celou rodinou uniknout z domu či bytu ven a čekejte na Policii. Nesnažte se s vetřelcem zápasit, když to není nutné , nebo to není zrovna vaše silná disciplína.
V průběhu celé akce zhluboka dýchejte, nenechte se za žádnou cenu strhnout panikou, přemýšlejte a myslete na vaši odpovědnost za rodinu. Pakliže si akci několikrát do roka s celou rodinou vyzkoušíte, budete si v ní jistější. Evakuace budovy z důvodu požáru se taky cvičí několikrát do roka a nemusí to být zdaleka takové nebezpečí, jako noční vetřelec.
Příště si probereme “ Obranu mimo domov “
Tým MOJE OBRANA s.r.o.